חיזוק מערכת החיסון לפי הרפואה הסינית

מערכת החיסון הינה מעטה ההגנה הפיזי והנפשי בפני "פולשים" מבחוץ ומפני גורמים רגשיים פנימיים. בתקופה מאתגרת ולא ברורה כמו שגרת הקורונה שנכפתה עלינו, אנו מוצאים את עצמנו לא פעם מבולבלים ומנסים להבין כיצד אפשר להמשיך בשגרה תוך כדי שמירה על עצמנו.

ברפואה הסינית כל מערכות הגוף ואברי הגוף פועלים יחד ולכל אחד תפקוד וביטוי פיזי ובמקביל תפקוד וביטוי רגשי. לפי הרפואה הסינית, תפקוד טוב ותקין של מערכת החיסון תלוי בראש ובראשונה בחוזק של צ'י הריאות (צ'י-אנרגיה) הצ'י הקשור לריאות הוא הצ'י המגן (מע' החיסון) שמתפזר לכל הגוף ומגיע עד העור על מנת למנוע חדירה של פתוגנים (פולשים, וירוסים

וחיידקים). הריאות פועלות בשיתוף פעולה עם איברים נוספים אותם נרצה לחזק על מנת לספק לגוף הגנה מיטבית:

ריאות – כליות:

הכליות מאחסנות את הצ'י הבסיסי לכל התהליכים בגוף. בין שתי הכליות נמצאת "אש" שמחממת את הצ'י לתהליכים אלו. יחד עם הריאות הן מנהלות את תהליכי ההגנה על הגוף.

ריאות – קיבה:

מערכת העיכול מייצרת מהמזון צ'י, אנרגיה. חלק מהאנרגיה תעבור לריאות ותהפוך לצ'י מגן. לכן,  עלינו לצרוך מזון איכותי, כדי שהריאות ייצרו ממנה צ'י מגן חזק.

ריאות – לב:

הריאות והלב מהווים מערכת משותפת מבחינה מערבית וגם בראייה סינית. לכן, על הלב להיות נינוח ורגוע. אם נחווה חרדה, צ'י הלב והריאות יהיו מותשים ובזמן אמת, הצ'י המגן יהיה חלש.

דרכים לחיזוק מערכת החיסון:

תזונה:

הבסיס לבריאות איתנה. נקפיד לצרוך מזונות המחזקים את מערכת העיכול- מזון מבושל, מוקפץ,  ירקות כתומים וירקות שורש, הרבה ירקות ופירות העשירים בוויטמינים ונוגדי חמצון, קטניות ודגנים. נמנע ממזון מעובד, קמחים לבנים וסוכר, מוצרי חלב פרה (המגבירים את כמות הליחה המכבידה על הריאות)

פעילות גופנית מתונה:

רצוי לבצע פעילות גופנית באוויר הפתוח המגבירה את סירקולציית הצ'י והדם בגוף.

שתייה מרובה של מים:

מומלץ לשתות מים בטמפ' החדר ולא מים קרים המחלישים את מערכת העיכול.

ויטמין C :

מומלץ להגביר את צריכת המזונות שעשירים בויטמין C -קיווי, כרוב, פסיפלורה, פירות הדר, תותים, פלפל אדום וצהוב. אפשר ומומלץ לצרוך ויטמין C כתוסף מזון.

אבץ:

מינרל המסייע בחיזוק מע' החיסון ועוזר לספיגת ויטמין c .מומלץ להוסיף לתזונה היומיומית אגוזים ושקדים וחופן  גרעיני דלעת. בנוסף, אפשר ומומלץ לצרוך אותו כתוסף מזון.

חליטת ג'ינג'ר:

מומלץ לשתות חליטת ג'ינג'ר לימון ודבש שמסייעת למע' החיסון.

שינה מיטבה:

בשינה מתרחשים תהליכים חיוניים בגופנו וביניהם בניית מע' החיסון. שינה טובה תתרום לתחושת רוגע, חיוניות ותפקוד טוב במהלך היום (ההמלצה היא לישון בין 8-7 שעות).

לבוש מתאים:

בחורף ובעונות מעבר יש להקפיד על חימום הגב התחתון (כליות), שכמות ועורף (ריאות), ע"י לבוש מתאים ו/או צעיף.

טיפולים המחזקים את הגוף והנפש ואת מערכת החיסון:

  • רפואה סינית (דיקור וצמחי מרפא)
  • שיאצו
  • רפלקסולוגיה
  • יוגה
  • צ'י קונג
  • וכל טיפול אחר אשר תורם לתחושת בריאות ורוגע.

 

 

הכתבה נכתבה בשיתוף עם עדי תמרי לוי, מטפלת ברפואה סינית מתמחה בילדים ובהריון ולידה. (טלפון 054-6434460)

אהבתם את הכתבה? שתפו אותה